زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

پست طور!

سه شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۵۰ ب.ظ

1.به اون بچه ای فکر می کنم که از همین ماجرای مجلس جون سالم به در برد. که بیماری صعب العلاجی  داره و حالا گویا وزارت بهداشت هزینه های سنگین بیماریش رو تقبل کرده. به اینکه شاید راسته که «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.» به اینکه این کودک درمان خواهد شد و زندگی خواهد کرد یا نه. به اینکه بعدها چیزی از اون واقعه در ذهنش داره که روایت کنه؟ به اینکه مورخانی در آینده برای تحقیقاتشون میرن سراغش تا از اون بپرسن ذهنیتش در اون روزهای کودکی و در اون واقعه چی بود. به اینکه روایتش از اون واقعه چه خواهد بود. چیزی به یادش نمی مونه شاید جز تصوری ذهنی و گنگ. و احتمالاً تنها کسی است که جونش رو مدیون همین داعشی هاست.

 

2. اصلاً از اینکه بگم ما ایرانیا فلان و ما ایرانیا بهمانیم خوشم نمیاد. نه از نظر تاریخی درسته این حرف و نه اجتماعی. یعنی یه جور تفکر ذات انگارانه اس که انگار ایرانیا از اول اینجوری بودن و دیگه هم نمیشه تغییرشون داد. اما بحث این یک هفته و دیدگاهی که به وجود اومده منشاش یه چیز دیگه اس. نمیخوام بگم ما ایرانیا زیاد جوگیریم اما یه سری چیزها رو با هم خلط می کنیم و بدون اطلاع هم حرف می زنیم. گفتمان غالب این چند روزه این شده که: «ای واااای، همه کوردا داعشی ان پس.» این یه روایت خرده که اینجوری که بوش میاد قراره به یه کلان روایت برای تشویش اذهان تبدیل بشه. نکنید این کار رو با کوردها. کوردهای همیشه مرزنشین که خیلی در حقشون جفا هم شده، جلوی گلوله ها وایسادن همیشه. اینکه الان چند تایی کورد از مناطقی مثل پاوه و جوانرود پیوستن به داعش و عملیات انجام دادن دلیل نمیشه که براش یه گفتمان غالب بسازیم. خود این پیوستنشون هم دلیل داره. هم دلیل اقتصادی و هم دلایل بی شمار تاریخی. روایت امروز ما از این عملیات توی خوانش های تاریخی باقی می مونه و قطعاً عواقب خوبی نخواهد داشت. بیاین سریع زیر لوای گفتمان غالب نریم.

 

3.کلاً اهل ورزش و ورزش دیدن نیستم. سابقه کشتی دیدنم برمیگرده به دوران علیرضا دبیر. در این بین از فوتبال هم خوشم نمیاد. دلیل هم دارم واسش. بچه که بودم هیچوقت نمی تونستم برنامه کودک ها رو ببینم چون همیشه داداشام فوتبال می دیدن. برا همین اصلاً فوتبال نمی بینم. یعنی سابقه فوتبال دیدنم برمیگرده به وقتی که نیکبخت واحدی تو استقلال بازی می کرد. سلبریتی اون زمانم بود و واسه همین استقلالی بودم یه مدت. دیشب اصلاً خبر نداشتم که فوتبال مهمی قراره پخش شه. اینستاگرام رو دیدم که همه زدن «سلام سن پترزبوگ» عین این خنگا بودم که یعنی چی. حتی سناتور تد هم تبریک گفت تو یه پست، رفتم کامنت گذاشتم که باز چی شده؟ :))) فک کنم شاخ درآورده بود. خلاصه دیدم دیگه جا نداره بگم اههههه بازم فوتبال. حق داشتن این بار همه خوشحال باشن. ولی خب خوش به حالشون که با یه فوتبال خوشحال میشن. یادم باشه جوابیه یکی از دوستان رو درباره مزیت های فوتبال اینجا پست کنم. تنها چیزی  که منو برای دیدن فوتبال قانع کرد کمی.

 

4.از برنامه ماه عسل خوشم نمیاد. دلیل دارم. چرا؟ چون این برنامه فقط احساسات مردم رو تحریک میکنه. احساسات بد نیستن، باید هم باشن چون بخش زیادی از زندگی ما روی همین احساسات و عواطف می چرخه. اما به شدت معتقدم که جامعه امروز ما به «عقلانیت» نیاز داره. چرا برنامه نمیسازن که عقلانیت آدما رو تحریک کنه؟ تا کی باید مردمِ عادی همچنان عادی بمونن. عادی فکر کنن؟ عادی زندگی کنن؟ و دستمال کاغذی دم دستشون باشه برای اینکه احساسات ریخته شده شون رو جمع کنن. تا کی بدبختی دیگران رو بگیم که نشون بدیم از ما بدبختر هم هست و خوشحال بشیم از این ماجرا. (دیالوگ فیلم ابد ویک روز)

 

5.کودکان «اوتیسم» رو دیگه چرا آزار میدین واقعا؟ واقعا چرا؟

 

6. فک کنم از حالت پست طور خارج شد ولی از اول قرار نبود اینجوری بشه. شد دیگه

 • پـــــر ی

زاویه ها (۱۹)

 • دچـــــ ــــــار
 • + عقلانیت رو که داریم ! شما پیام مردم رو نشنیدید در 29 اردیبهشت؟ آونها به عقلانیت گفتن آری :)

  + امیدوارم یه شوهری گیرت بیاد که فوتبالیت کنه :)

  عقلانیت اگر داشتیم اشکمون دم مشکمون نبود. اولیش خودم

  خدا نکنه. از این نفرین بدتر نمی تونستی بکنی ؟؟؟ نه واقعا نمی تونستی؟
  1- آره واقعا عدو شود سبب خیر...

  2- من همیشه به دوستان کوردی که داشتم افتخار کردم. و میکنم. چه تو فضای مجازی چه توی دنیای واقعی همیشه دو سه دوست کورد دارم. اینقدر که با مرام و معرفت هستن. اینقدر که خوب و دلنشینن. و مثل کوه پشت سرت. :)
  در حق مناطق کورد نشین همه این سال ها ظلم ها و کم توجهی های زیادی شده متاسفانه. :(

  3- من که میدونید چقدر فوتبالیم! من فوتبالی دیشب از زمان شروع بازی تا ساعت 1 نصف شد خودم رفته بودم سالن. بازی رو ندیدم. اینقدر هم درب و داغون شدم که وقتی رسیدم فقط خوابیدم. تا صبح نمیدونستم صعود کردیم :))

  4- عقلانیت؟ بعضیا هستن که دوست ندارن مردم فکر کنن. اینو با اطمینان میگم. ترجح بعضیا اینه که مردم دلشون خوش باشه به زلم زیمبوی دنیا. و گاهی هم یخده گریه کنن! (دو تا اصطلاح تخصصی اصفهانی تو متن بود!)

   5-ماا هیچ ما نگاه....  1. آره دیگه دنیا گاهی برعکس میشه

  2.بله، صد در صد موافقم. این کم توجهی در طول تاریخ با شدت و ضعف همراه بوده ولی همیشه بوده.

  3.ای بابا از تو بعیده آقاگل. یعنی واقعا صبح فهمیدی؟!!!

  4.این رو موافقم که بعضیا دوست دارن مردم فکر نکنن. چون آگاهی همیشه دردسرسازه.  
  اصطلاحات اصفهانی یخده بیشتر یادمون بده :)))

  5. یک دقیقه سکوت...
 • مَـهدی (میرزای قدیم)
 • سلام 
  یکم: چه نگاه خاصی! تنها کسی که جونشو به داعش مدیونه
  دویُم:کوردا اینجور مواقع با سکوتشون جواب محکمی دادن. زمان جنگ به ما میگفتن کُمله.
  هنوز که یه جایی میرم و میگم کُردم، میگن: کُمله؟ منم میگم آره.. بزنم دهنتو چاک بدم؟ اولش فکر  میکنن دارم شوخی میکنم بعد که خوب به چشمام نگاه میکنن با همون چشماشون میگن عسل خوردیم.(همون گُه)
  ســیوُم: سلام سنپترزبرگ هم شد یکی دیگه از جملات طلایی جواد خیابونی
  چهارم:اونی که شما دوست داری و میگی عقلانی و فلان، ساخته میشه دوست عزیز. فقط باید حوصله کنی ببینی. مسئله اینه کهما دنبال برنامه های عقلانی نیستیم. جمعه ها ساعت هفت غروب استاد دینانی شبکه ی چهار برای یه عمر ههمون بسه. باید زمان پخش عقلو تو این رسانه بلد باشی. همونقدر که خندوانه ی مزخرف برای روح و جان انسان لازمه، همونقدر هم ماه زهر مار(عسل) برامون لازمه. به شکر نعمات خداوند که صبح تا شوم مث "چیز" برا  به دست آوردنش سگ دو میزنم، فرصت دیدن هیچکدومشونو ندارم. بعبارتی من یه آدمی هستم که نه به عقلانیت میرسم و نه خندانم و نه اشکم دم مشکمه. (خوب که چی؟)
  پنجم: مگه فقط کودکان اوتیسمو آزار میدن؟ عه من فکر میکردم کودک آزاری محدود به یه قشر خاص نیست تو مملکت ما :D 
  ششم: آره بدجور باهات موافقم...

  سلام علیکم
  1. خاص نیست، چیزیه که رخ داده واقعا :)

  2. چقدر خشنی میرزا :)

  3.نشنیدم. پس خیابانی اینو گفته بوده؟ :)

  4.نه، ببینید  منظور من این بود که تعداد برنامه هایی که عقلانیت رو تحریک بکنه در مردم خیلی خیلی کمه. بله، شما می تونی دو ساعت هم بشینی پای صحبت های جناب دکتر دینانی. ولی چند نفر از مردم عادی می تونن به حرفای دکتر دینانی گوش بدن؟ و حتی چند نفر میفهمن چی میگه؟ مسئله اینه که عقلانیت رو باید به آرومی و متناسب با اقشار عام جامعه بهشون تزریق کرد. وگرنه که برنامه دینانی برای یه عده دانشجو خوبه. اونم بیشتر دانشجوی فلسفه. وقتی قراره برنامه ای تدارک دیده بشه با این هدف عقلانیت باید طیف گسترده تری رو مدنظر قرار داد.

  5.درواقع شکنجه شون دادن. آزار به این معنا.

  6. خودمم شدید موافقم :)
  اومدم بگم پست‌های شماره‌دار خیلی خوبن :)
  آدم با تمرکز می‌خوندشون

  خوش اومدی :)
  آره من خودمم پست های شماره دار رو بهتر می خونم. 
  این تلگرام و فضای مجازی عادتمون داده به کوتاه خوانی دیگه.
 • اسمم محموده
 • یه سوال، برنامه کودک و اینا اکثرا صبح بود که ...
  هرچند خیلی خیلی از علاقم به فوتبال (برای تماشا نه بازی کردن) کم شده و تقریبا هیچ تعصبی به هیچ کس و تیمی ندارم، اما خب فوتبال بیشتر از یه سرگرمیه و برای درصد بالایی از مردم اهمیت داره نتیجش، پس باید خوشحال باشیم :) بقول اوس جواد سلام روسیه سلام مسکو سلام سن پطرزبورگ سلام ودکا ...
  عقلانیت و آگاهی برای جامعه عقب افتاده بده و هرج و مرج ایجاد میکنه، برای حاکمیت هم البته سمه :) کلا اینجا اکثرا باید گریه کنی فکرکنم :))

  نمی دونم والا. هر بار هم می خواستم ببینیم یهو داداشام سروکله شون پیدا میشد. همیشه هم فوتبال بود. 

   خیابانی گفت: سلام ودکا :))))))))))))))))

  آره دیگه. مسئله همینه که عقلانیت و آگاهی به ضرر خیلیهاست.
 • نویسنده ....
 • تروریسم هویت وطنی نداره اصلا وطن نداره که بخواد قومیت داشته باشه اگر مردم این رو درک کنن دنبال اینکه اونی که زده کجایی بوده،نمی رن.ترور خشونتیه که می تونه توی هر ذهنی رشد پیدا کنه.
  ضمن اینکه مردمان مرز نشین رو فقط مردمان مرزنشین درک می کنن که با چه مصائبی همراه هستن و به جای اینکه توی این مدت بپرسن کجایید و در چه حالید منتظرن یه اتفاقی بیفته و انگشت اتهامشون به این سمت بچرخه.این نهایت بی انصافیه.بژی پری

  با جمله اولت خیلی حال کردم، اینکه هویت وطنی نداره. درواقع خود تروریسم و تروریست هم تبدیل شده به یه کلان روایت.
  مردمان مرزنشین هم که همیشه مورد بی لطفی بودن، اگر همین پایتخت نشین ها رو یه هفته بیاری بزاری تو‌مناطق اینچنینی دیونه میشن از خیلی جهات، نمونه اش همین بی امکاناتی این مناطق، دیگه از وضعیت جنگی بودن و اینکه اگر تو همچین شرایطی لب مرز باشن بگذریم. مشکل اینه که تو کشور ما مسئله «سرحدات» فقط مختص به مرزنشین هاست درحالیکه باید تبدیل به یه مسئله جمعی بشه. 

  صبا جانم، مثلا میخواستیم هویتمون مخفی بمونه جان دل :) 
  هر بژی عزیزم :)
  1. نگاهت خیلی خاص بود.
  2. واقعا اینکه از هرچیزی دنبال جو ساختن و شوریدن هستیم بیزارم.
  3. :دی
  4. من ندیدم خیلی قسمتهاشو و شاید عموما منظورش همین باشه نمیدونم، اتفاقا این دو سه قسمتی که من خیلی دوستشون داشتم در مورد این بود که مردم عادی عادی نمونن :)
  برای همین برام جذاب بود.
  5. قضیه چیه؟
  6. چرا پست بود! خیالت تخت.

  ۴. درسته که ممکنه چند قسمت وسط این همه قسمت مضمونش (اون هم فقط مضمونش) این باشه که مردم عادی عادی نمونن، اما باید کل جریان رو نگاه کرد، من دقیقا نمی دونم چند سال متمادیه ماه عسل داره پخش می شه چون یازده سالی هست که کلا تلویزیون نمی بینم جز جسته و گریخته و صرفا در مورد برنانه هایی مث دورهمی و ماه عسل و خندوانه، اونم دلیل داشتم که دیدم. به هر حال هر چند سالی هم ماه عسل پخش شده باشه، کمتر از سه سال نیست، شما وقتی میخوای عملکرد رو بسنجی باید کل سه سال رو ببینی، پس در کلیت ماجرا ماه عسل برنامه ای تحریک کننده ی احساسات مردمه و‌نه عقلانیتشون.

  ۵. توی یکی از مراکز نگهداری کودکان اوتیسم، اونا رو اذیت کردن، تنبیه کردن و خلاصه باهاشون بدرفتاری شده، طوریکه مسئولای همیشه ساکت ما، شروع کردن به پیگیری قضیه.

  ۶. همین دیگه اول قرار بود پست طور باشه، یعنی حرف خاصی نداشتم اولش ولی حیفمم میومد یه چیزاییو‌نگم، بعد دیدم نه بابا خیلی چیزا دارم بگم، رو دلم مونده :)
  1. «تنها کسی که جونش رو مدیون همین داعشی‌هاست.» چه نکته ریزی. اصلا بهش دقت نکرده بودم.

  2. همون روز اعلام اسامی بنده یه توییت زدم: «اینکه اکثریت تروریست‌ها کرد بودن، لزوم بازنگری رویکرد حکومت رو نسبت به این منطقه نشون میده.طوری با این مردم برخورد نشه که احساس بیگانگی بکنن» این موضوع باید بررسی بشه. نباید همین‌طور سرسری از کنارش گذشت. باید آسیب‌شناسی بشه. ولی حکم کلی دادن درباره همه کردا نشونه حماقت گوینده‌است. یه دیدگاهم اینه که خیلی هم نباید تمرکز کرد روی غرب کشور و از شرق غافل شد. ممکنه یکی از طرحا همین باشه که نیروهای امنیتی رو متمرکز کنند روی این منطقه و کارهایی رو توی قسمت شرقی و به خصوص جنوب شرقی صورت بدند. (می‌خواستم یه یادداشت در همین باره بنویسم. دیدم شرش به خیرش می‌چربه بیخیال شدم)

  3. :)))

  4. کاش به جای این ماه عسل، گفتگوی تنهایی شبکه چهار رو با مهمونای جدی‌تر ادامه می‌دادند.

  5. یعنی این خبرو خوندم قشنگ اشکم درومد. چطور دلشون میاد؟! بعد اینارو بگیرن مثل این قزاقستانیا عقیم کنند، یه عده میان شعار حقوق بشر میدن.

  ۱. خب همیشه حالت خلاف واقع رو هم میشه در نظر  گرفت :)

  ۲. با حرفت کاملا موافقم، هم در مورد بازنگری رویکرد حکومت به کوردها و هم بخش دوم صحبتت.

  ۳.گفته بودم میزارمش :)

  ۴.ندیدم این بزنامه رو راستش.

  ۵.واقعا آزرده میکنه آدمو، آخه واقعا بچه های اوتیسم چه گناهی کردن که اینجوری باهاشون رفتار میشه، حقوق کودک و حقوق بشر هم که هیچی تو ایران، کشکه.
  1.خیلی قشنگ نوشتین و یه نگاه زیبا ب این وقایع تلخی ک اتفاق افتاد
  2-برای خود من کورد ها همیشه آدمای فوق العاده محترم و خاصین..نه فامیل کورد دارم ن چیز خاصی ولی همیشه برام دوست داشتنی بودن و هستن...
  3-منی ک تربیت بدنی خوندم دیگه کاملا مشخصه سیستمم چجوریه :))
  4-کاملا حرفای من بود انگاری خودم نوشتم فقط تفاوتش اینه که شما گفتی خوشم نمیاد اما من واقعا بدم میاد..بنظرم احسان علیخانی ادم کثیفیه که مردم و میخواد ب بدبختیاشون عادت بده..و بگن خداروشکر ک از ما بدبخت تر هم هست
  5- :((
  6-پستای شماره دار همیشه برام خیلی دوست داشتنین بنظرم ی نظم خاصی توشونه و پر از حرف و نکته
  +مرسی

  1. خواهش می کنم. اتفاقا نگاه قشنگی نیست.
  2. ممنون. به عنوان یه کورد خوشحالم که در نگاه دیگر مردم کشورم مثبت هستم. مسئله قومیت ها در ایران مسئله بسیار مهمیه.
  3. :)))
  4.خب راستش این خوب نیست که بگیم آدم «کثیفیه». من کاری به خود علیخانی ندارم، ضمن اینکه اساسا مجری گریشو دوس ندارم اما اون یه بحث حرفه ایه. من بحثم سر کل برنامه اس. نه صرفا یه آدم خاص. بحثم سر رویکرد های اصلی صدا و سیماست.
  5. :(
  6. فکر کنم از این به بعد کلا پست هام رو شماره دار کنم بهتره :)
  پاینده باشی
  میشه نگاه زیبا چرا چون اون حادثه کاملا تلخ بود...اما اینجا شاااید اون بچه درمان شه درست با اتفاق بد و تلخی پیش میاد اما ب این فکر کنین که ی پدر و مادر با بهبودی فرزندشون چقدر خوشحال میشن..

  4- من دلایل خودمو دارم در مورد احسان علیخانی..صداو سیما ک جای خودشو داره و کاملا رویکردش مشخصه


  من هم خوشحالم که اون پدر و مادر خوشحال میشن. اما به واقع باید مرکزی برای همین بیماران صعب العلاج وجود داشته باشه نه اینکه چنین حالت هایی پیش بیاد و ما از یه اتفاق بد تازه خوشحال هم بشیم. 

  من ترجیحم اینه که در مورد اشخاص حرف نزنم. بیشتر مد نظرم رویکردها و نگرش هاست. اما احترام به عقاید شما کاملا متینه. 
 • سِناتور تِد
 • ماه عسل تنها برنامه ایه که متعلق به خودِ مردمه! درد و حرفِ مردم توش زده میشه! به شدت مخالفم باهات! با توجه به نقاط ضعفی هم که داره یکی از بهترین برنامه های سیماس به نظرم!

  خب دیگه اینم نظریه واسه خودش 
  پرستو من هم به این فکر کردم درباره اون پسربچه که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.
  و به نظرم خیلی زشت و بی انصافانه است که کسی بخوااد بگه کوردها اینطورین و قضیه داعش و ربط بده به کوردها..کوردهایی که جزو اولین کسانی بودند که جلوی داعش ایستادند در کوبانی.
  پرستو من هم نیک بخت واحدی از سلبریتی هام بود اون زمان 😊😊

  خب ازت ممنونم پریسا جان بابت اینکه هویت ما رو طی این کامنت رونمایی کردی :)

  جان دل باید شما رو ببینم هر چه سریع ترفقط به خاطر اینکه یه روز نیکبخت واحدی رو دوس داشتی هاااا :)))))))
  سلام 
  ۱ : من درباره کوچولویی که تو قضیه مجلس جان سالم به در برد اطلاعی ندارم ولی اینکه چیزی خاطرش بمونه بستگی به سن و سالش داره ولی هیچ وقت از این زاویه نگاه نکنید که داعش بتونه مسبب خیر باشه ، کودک کش ، خون خوار 
  ۲ : فرهنگ ما خیلی چیزاش اشتباه هست ولی خب ما جزء کدوم دسته از آدماییم ؟ خب ایرانی هستیم دیگه پس من مریم یک ایرانی زاییده یک خانواده ایرانی هستم شما نوعی هم به همین صورت ، نمیشه کنار گود نشست باید از خودمون و بعد خانوادمون شروع کنیم مثلا عادت بسیار زشت بادگلو بر سر سفره من از این کار بدم میاد حالا هر کسی یه طوره اما خانواده ما به خاطر حساسیت من ابن کار و هیچ وقت انجام نمیدن حداقل به خاطر حساسیت و حضور من در جمع ، مردم ما هر کدوم فرهنگی دارند ، چطور تونستند یک فرهنگ رو به یک طایفه بقبولانند ؟ مردم هم میشه تغییر داد از جمع های کوچک خانوادگی 
  ۳ : من فوتبالی نیستم ، ولی والیبال ، رالی ، خصوصا سوارکاری نگاه می کنم 
  ۴ : نه سایه جان قرار نیست ما گریه کنیم ؟ این برنامه ساخته شده برای اینکه بیشتر حواسمون به مردم باشه همین ولی اینکه گریه آدمو در میاره موافقم 
  ۵ : من به شدت رو کودک ها حساس هستم حتی حاضر به دیدن مادری که بچه گریونشو به زور می کشه هم نیستم :-( شدیدا رو گریه ها و جیغ هاشون حساسم 
  خدا لعنت کنه آدم های کودک آزار و راجع به ش چیزی نمیدونم که کودکان اوتیسم رو اذیت می کنند الان سرچ می کنم :-((((   سلام 
  ۱.خب اینم یه نظره، و قابل احترام، اما از من نخواین جور دیگه ای فکر کنم.
  ۲.فک کنم شما منظور منو تو این قسمت متوجه نشدین، من اصلا بحثم این چیزانیست. من دارم در مورد نگرش های ذات انگارانه در مورد ایرانی ها و البته نادرست بودن این نگرش چه از نظر تاریخی و چه اجتماعی صحبت می کنم، دارم میگم درسته ما یه نقص هایی داریم اما درواقع این نقصها لاعلاج نیستن. از طرفی بخش دیگه صحبتم برمیگرده به مسئله کلان روایت ها و خرده روایت ها و همینطور بحث گفتمان در هر جامعه ای. اگر بخوام ساده تر بگم منظورم همون تفکرات غالبی است که در هر دوره ای در هر جامعه ای ممکنه رسوخ پیدا کنه. با این تفاسیر در بخش پایانی صحبتتون نظر بنده رو تایید کردین، بله قطعا میشه تغییر کرد و این دقیقا به معنای رد نظریه ذات انگارانه است.
  ۳.:))
  ۴.خب بحث من اینه که ما نباید گریه کنیم باید عقلانیت در زندگی ما ریشه بدوونه، همین. اینکه «گریه آدمو در میاره موافقم» بالاخره نفهمیدم با من موافقین یا مخالف.
  ۵.خوب کاری میکنی، باید هم روی بچه ها حساس بود، چون اونها بعدا بزرگ میشن و قراره افراد جامعه ای باشن که همه ما آرزوی بهتر بودنش رو داریم.
 • دل‌آرام میم سین
 • دوست عزیز شما این فونت ساحل رو می‌تونید بخونید؟:دی

  یاد اون خط‌های رمزی افتادم که توی راهنمایی اختراع می‌کردیم با دوست صمیمی‌مون نامه‌های یواشکی رد و بدل کنیم :))

  فونت ساحل نیست 
  Arial گذاشتم.
  یعنی شما دارین ساحل می بینین؟! 
 • دل‌آرام میم سین
 • جواب دادن یا ندادن‌ت به نظرم فک کنم فرقی نداره، نمی‌تونم بخونمش!

  مجبورم تو مرورگرم فونت‌ت رو عوض کنم ببینم چی نوشتی:دی :))

  ببخشید خلاصه :) 
  چک می کنم ببینم فونت چرا این شکلیه 
  سلام
  من که کلا با واژه وطن یه کم مشکل دارم که بخوام بعدش بیام به کرد و لر  وفارس و ... گیر بدم :-D

  اگر دوست داشتید مشکل متنتون حل بشه طبق راه حل زیر میتونید پیش برید:
   1- ازبخش مدیریت وبلاگتون ، در منوی کناری روی "قالب" کلیک کنید
   2- از زیر منوی باز شده روی ویرایش css فالب فعلی کلیک کنید
   3- اسکرول کنید تا اخر اخر
   4- بعد اونجا متن زیر رو کپی و پیست کنید

  @font-face {
      font-family: 'yekan';
      src: url('//cdn.bayan.ir/blog/templates/shared/fonts/BYekan.woff?download') format('woff');
      font-weight: normal;
      font-style: normal;
  }

  p , span , div, html , body , a , h1 , h2 , h3, h4 , h5 , h6 {
      font-family: 'yekan' !important;
      line-height:30px;
      text-align:right !important;
  }

  موفق باشید
  ممنونم از کامنتتون
  یاعلی

  سلااااااام 
  حالت چطوره 
  خداییش دستت درد نکنه. درستش می کنم. 
  خدا خیرت بده :)
  من یکم دچارِ گیجیِ قبل کامنت گذاری شدم :دی
  ولی منم از ماه عسل خوشم نمیاد :| در مورد اون بچهه هم عه چه جالب o_O

  ای بابا، ایشالا از گیجی در بیای :)

  اون بچهه :)

  خوبی تی رکس جانم؟ :)
  خوبم قربانت :)
  تو چطوری؟ :))

  قربان شما :)))
  سلام
  خواهش میکنم نفرمایید
  بابا کاری نداره برای من

  .cnt .day{
  padding-top:13px !important;
  }
  .cnt .day , .cnt .month{
  padding-right:13px !important;
  }

  این دو خط بالا رو بذارید ته فایل استایل باعث میشه اون قضیه تاریخ درست بشه
  در مورد فونت میترا و ساحل هم باید بگم که همینجوری نمیشه
  باید به من بگید کد مورد نظرش رو بهتون بدم
  میخواید همه اش فونتش میترا باشه یا ساحل؟
  یا نه میخواید مثلا متن فونتش میترا باشه تیتر ها ساحل؟

  دقیق رو به من بگید براتون درست میکنم

  جاستیفای هم خودم حذفش کردم چون باعث از نظر ux خوب نیست و باعث میشه کاربر خطی که داره میخونه رو گم کنه
  اگر دوست داشتید برگرده و متنتون جاستیفای بشه ، توی کد اول که بهتون داده بودم ، این خط رو حذف کنید :

      text-align:right !important;

  دوباره متن jusify  میشه

  مرسیییییییی 
  درست شد :)
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">