زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

خشونت

جمعه, ۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۴ ق.ظ

در آستانه روز جهانی خشونت علیه زنان، من به عنوان یک زن مدام به خشونت هایی که نسبت به من شده فکر می کنم. و بیش از همه به خشونت هایی فکر می کنم که از سوی روشنفکرترین مردانی که می شناسم به من روا داشته شده. البته معناش این نیست که فقط مردان ممکنه علیه زنان خشونت به خرج بدن. اتفاقا بزرگترین و بدترین خشونت ها علیه زنان رو خود زنان انجام میدن. مثلا اطلاق همین لفظ «ترشیده» و «سن و بالا» به دخترانی که ازدواج نکردن. حالا به هر دلیلی. فکر می کنم به خشونت هایی که نظام مردسالارانه تو خونه، دانشگاه، محل کار و زندگی اجتماعی به من وارد کرده.

شاید بشه برای هر کدوم از خشونت ها یه بهونه ای آورد و یا فکر کرد: خب، چه انتظاری میره از آدم هایی که تصور می کنن هویت هر زنی فقط با ازدواجه که مشخص و متعین میشه اما اما اما من فقط به اون خشونتی فکر می کنم که روشنفکرترین آدم ها اعم از مردها و زنها علیه من داشتن. و به جدیدترین خشونتی که رخ داد. انتظار نداشتم از آدمی که به گونه دیگه ای میشناختمش. که این خشونت چندین جنبه رو با خودش داشت، فیزیکی، جسمی، جنسی، احساسی و... . 

+ اصلا نمیخوام مردها رو تو این پست توبیخ کنم. این به معنای خشونت تاریخی مردها علیه ما زنان نیست. اما میخوام بگم اول از همه تقصیر خود ماست. ما زنها اجازه میدیم که راه خشونت بهمون باز بشه. نذارین بهتون خشونت بشه. نذارم بهم خشونت بشه.

+اگر دوست داشتید از خشونت هایی که به شما شده بنویسید. یا اینجا، یا تو وب هاتون.

 • پـــــر ی

زاویه ها (۱۱)

چی بگم!؟ 

به شما مردها هم خشونت میشه البته
بنویسید ازش
مثلا؟؟
 ولی به نظر من بیشتر به زنان خشونت میشه  و یا شاید دیدن خشونت به زنان یه ذره آزار دهنده تر از دیدن خشونت به مردان هست

همنیکه انتظار میره همیشه همه بار زندگی رو مردها به دوش بکشن خودش یه نوع خشونت روانی علیه مرداست. به نظر من البته. 
هم خشونت به زنان و هم دیدنش آزاردهنده است
 • مترسک ‌‌
 • برای روز جهانی خشونت علیه زنان نه اما برای روز جهانی زنان تقریباً دو سال پیش یه مطلبی با عنوان «روز جهانی زن رو تسلیت میگم» نوشتم که فکر می‌کنم هنوز تازه است و جا داره برای هر مناسبتی که ارتباطی با حقوق نیمی از جامعه داره، بهش فکر بشه...

  ممنون از اینکه لینک دادی 
  خوندم مطلبت رو. باهات موافقم. ما هنوز هم داریم برای حداقل ها می جنگیم و از حداقل ها حرف می زنیم. 
  در این مورد هم موافقم که اساسا این نامگذاری روزهای خاصی به زن و مرد یه نوع نگاه و تفکیک جنسیتی همراه خودش داره. و باید به همه با چشم «انسانیت» نگاه بشه. موقع نوشتن پستم هم به این موضوع فکر  کردم اما گاهی هرچقدر هم به این نگاه انسانی معتقد باشیم تجربیاتی مخصوص و از آن مردان و زنان به صورت تفکیک شده وجود داره. 
  خب فارغ از تنبیه های شدید بدنی دوران مدرسه که پیش پا افتاده ترین نوع خشونته شاید 
  بین پدر یا مادر قرار گرفتن و انتخاب یکی از اونها برای یه فرزند بی پناه حالا چه دختر چه پسر از خشونت های بزرگی بوده که تجربه کردم

  خب قطعا پیش پا افتاده ترین نوع خشونت نیست این کتک و تنبیه اما از بس تو جامعه ما رایجه که ما بدیهی و پیش پا افتاده تصورش می کنیم.
  سخته :(
  جای روزِ جهانیِ خشونت علیه مردان هم به شدت حس میشه تو تقویم جهانی. فقط مردها به خودشون نمیارن و مسائل رو بولد نمیکنن. 

  اتفاقا همین الان در پاسخ یکی از نظرات نوشتم که به نظرم به مردان هم خشونت میشه 
  بنویسید ازش
 • حورا رضایی
 • نمی‌دونم گفتنش اینجا درسته یا نه، ولی یکی از تجربه‌های تلخ من که اتفاقا مربوط به همین موضوع ازدواج بوده، اینه که بیشتر خواستگارام به خاطر چادری بودن من رو انتخاب کردن. با اینکه قبول نکردم با هیچ کدوم ملاقات داشته باشم، ولی واقعا برام سخت و ناراحت کننده بود.  

  اینم نوعی خشونته به نظرم و گفتنش اینجا خیلی درسته. 
  اینکه ما زنها با پوششمون قضاوت بشیم خودش مسئله ایه که جوانب زیادی داره.
 • آقاگل ‌‌
 • نکته‌ای که این وسط هست اینه که خشونت فقط به معنای آزار جنسی و از این دست نیست. خشونت هر عملیه که طرف مقابلت رو دچار فشار روحی و روانی کنه. حالا این فشار روانی می‌تونه با لفظ هایی مثل ترشیده و سن بالایی باشه که توی متن آوردی. یا می‌تونه شامل بعضی عقاید نادرست باشه. مثلا این عقیده که زن‌ها راننده‌های خوبی نیستن. یا این عقیده که زن‌ها نمی‌تونن از پس بعضی کارهای قدرتی(به اصطلاح جامعه مردانه) بر بیان. در صورتی که این‌ها امرهای اکتسابیه و نه انتصابی.
  و اینکه خشونت علیه مردا هم وجود داره. یکی از مصداق‌های بارزش قانون سربازی اجباریه! که شوربختانه خیلی سیستماتیک هم اعمال می‌شه. یا جملاتی مثل مرد که گریه نمی‌کنه. مرد که از چیزی نمی‌ترسه. و از این دست جمله‌هایی که مثل نقل و نبات تو جامعه در مورد هر قشری می‌شنویم. 


  کاملا باهات موافقم آقاگل. هم در مورد خشونت علیه مردا و هم درمورد انواع خشونت علیه زنها. اگه یادت باشه سال پیش یه متنی نوشته بودم درباره همین که خشونت علیه زنان صرفا به مسائل جنسی و تنبیه فیزیکی محدود نمیشه. و حتی تاکید هم کرده بودم که بزرگترین خشونت رو ابتدا و پیش از مردان، زنان علیه خودشون انجام میدن. و به قضیه خیانت و وارد شدن یه زن به زندگی مردی که به هر شکل زن دیگری رو در زندگیش داره اشاره کردم.
  به امید روزی که از طرف هیچ جنسی به جنس دیگه خشونت اعمال نشه
 • جنابــــــــ دچار
 • یه ضربالمثل  خارجی وجود نداره که میگه : زنها  اگه مورد خشونت قرار نگیرن مردها را برده ی خودشان می کنند !

  وجود نداره؟؟؟؟!!! :)
 • جنابــــــــ دچار
 • فکر کنم کامنت منو اشتباه پاسخ دادین!

  الان دوباره خوندم متوجه شدم. تو همیشه باید لقمه دور سر آدم بچرخونی؟؟؟؟!!! :))))))))

  مردان، نسبت زیادی از جمعیت عامل یا قربانی خشونت را تشکیل می‌دهند. خشونت جنسی علیه مردان در هر جامعه، نسبت به خشونت جنسی علیه زنان، متفاوت است و ممکن است در حقوق بین‌الملل ناشناخته‌تر از خشونت جنسی علیه زنان باشد

  با وجود آسیب جسمی و روانی از عوارض خشونت  اما در بیشتر موارد به دلیل احساس سرافکندگی و آشفتگی، مردان بسیار کمتر از زنان به این موضوع اشاره می‌کنند

  به دلیل نبود آگاهی، حتی ممکن است ماهیت آنچه بر آنها رفته را خشونت  ندانند. به دلیل مشکلات در آگاهی عمومی و تعریف حقوقی، در صورت مراجعه مردان به پلیس بسیار کمتر از زنان به شکایت آنان رسیدگی می‌شود.

  شایع‌ترین نوع خشونت در میان گونه‌های خشونت خانگی خشونت روانی (توهین و تحقیر) است و برخی فعالان معتقدند برای مقابله موثرتر با معضل خشونت خانگی و جنسی باید از آن جنسیت‌زدایی کرد

  (این هم بزن تو رگ http://www.khabaronline.ir/detail/604567/society/social-damage   )


  ممنون
  لینک ها رو مطالعه کردم. ضمن اینکه این پست اصلا به معنای نفی و رد خشونت علیه مردان نیست.
  الان خودت از خشونت هایی که شده که ننوشتی!

  نوشتم دیگه. از خشونت اخیر گفتم که 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">