زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

زاویۀ زیست

.زاویه زیست واژه ایست در مقابل زاویه دید، فرقش این است که آدم این زاویه را زیست می کند

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

روزانه

۳۰
ارديبهشت
«روزانه» زندگی کردن مزخرف ترین شکل زندگی کردن است. اصلا «زندگی کردن» است؟!
  • پـــــر ی

تمام دیروز کتاب «از سرد و گرم روزگار» از احمد زیدآبادی را می خواندم. با نثری خوب و آراسته. با اینکه دلم میخواست خواندنش طول بکشد یک روزه تمامش کردم و حالا دوباره به بعضی صفحاتش نگاهی می اندازم و فکر می کنم چقدر مورخان در طول تاریخ در حق مردم جفا کرده اند. از این نظر که تقریبا هیچ چیز از «تاریخ مردم» به معنای People's History نداریم.

1.وقتی زیدآبادی از نحوه زندگی روزمره خانواده و اهل روستا حرف می زند، وقتی از بی چیزی و نداری مردم می گوید، وقتی زندگی خوشه چینان را روایت می کند، وقتی درباره نوع لباس و پوشاک می گوید، وقتی درباره چند غذای محلی و محدود آن ناحیه صحبت می کند، وقتی از روش های درمانی مردم در برابر بیماری ها می گوید، وقتی از تفریحات و سرگرمی های کودکان و بزرگان حرف می زند، وقتی نحوه مواجهه مردم با پدیده ها و غذاهای جدید را بیان می کند، هر تاریخ خوانده ای باید از خود بپرسد مردم کجای این تاریخند که ما نوشته ایم؟ چرا هرگز مردم را بررسی نکرده ایم؟ مردم خود ماییم. تک تک ما. که باید به «تاریخمند بودن» خود واقف باشیم.

بیایید درباره آداب و رسوم، زندگی روزمره، نوع پوشاک، نوع تغذیه و انواع مواد غذایی را در دیار خود و همه و همه آنچه که به زندگی مردم ربط دارد بنویسید. مکتوبش کنید و شک نکنید زمانی مورخان از آن بی نهایت استفاده خواهند کرد.

2. رنج مردم در این کتاب بی نهایت است و هیچ روزنه امیدی نیست. شاید مثل حالا ... .

  • پـــــر ی

سوزی

۲۲
ارديبهشت
هفته سختی بود. البته کلا هفته های سختی هست. بدون لب تاب گذشت. حالا «سوزی» (لب تابم) کاملا سرحاله :) مرسی از دکترش :)
چرا این بار هیشکی نیومد کامنت خصوصی بذاره «کجایی پری؟»، «چرا دیگه نمی نویسی؟» و از این حرفا؟ :(
  • پـــــر ی

صدرا

۰۹
ارديبهشت
یه پسربچه ساختمون کناری ما هست که همیشه اذان میگه،کارش همش رو مخم بود. الان که بارون گرفت رفتم دم پنجره. دیدم داره با تفنگش بازی می کنه. اسمشو پرسیدم. گفت ولی نشنیدم. سعی کرد رو هوا بنویسه از بس که سریع می نوشت نفهمیدم. یه لحظه رفت و اومد رو یه برگه خیلی بزرگ نوشته بود: صدرا. اینقدر از این کارش ذوق کردم که نیم ساعت دم پنجره وایستادم و حرف زدیم. کلاس سوم بود و طبقه دوم ساختمون بودن. مامانش واسه ناهار ماهی پخته بود و حالام همه درساشو تموم کرده بود و اومده بود که بارونو ببینه و مثل من منتظر رنگین کمون بود و همش می گفت مطمئن باش سیل میشه. 
گفتم اون پسربچه که همیشه اذان میگه تویی؟ گفت آره. گفتم چرا؟ گفت چون کلام خداست. 
  • پـــــر ی
خب یه لیست تفکیک شده از رمان های ایرانی و خارجی که شما پیشنهاد دادین رو درست کردم که بشه یه نگاه کلی و اجمالی بهش انداخت و تصمیم گرفت برای خرید. امیدوارم به دردتون بخوره. مرسی از همه.
+ کتاب هایی که جلوشون یه عدد داخل پرانتز می بینید یعنی بیش از یک نفر پیشنهاد دادند.

دریافت لیست PDF کتاب خارجی 
دریافت لیست PDF کتاب ایرانی 
  • پـــــر ی

شما پیشنهاد بدهید

۰۲
ارديبهشت
+ دو هفته دیگه نمایشگاه کتاب شروع میشه، به رسم سال پیش ازتون خواهش دارم تعدادی کتاب خوب بهم پیشنهاد بدین. 

+ یه وبلاگی که درباره حجاب و اینهاست اومده واسم کامنت گذاشته و جزو 100 وبلاگ برترشدنم رو تبریک گفته و درخواست کرده وبش رو دنبال کنم. می خواستم بهش بگم برادر شما یه زحمت به خودت می دادی قبل از کامنت گذاشتن، همین پست آخر بنده رو میخوندی. بعد می فهمی من عمرا وبلاگ حجاب و اینا رو فالو نمی کنم. 

پیشنهاد بدید دیگه :)
  • پـــــر ی